Južni Sudan zamalo pobedio SAD

Košarkaška reprezentacija Južnog Sudana uspjela je napraviti senzaciju u pripremnom meču protiv Sjedinjenih Američkih Država, prvog favorita Olimpijskih igara, u Londonu. Južni Sudan vodio je veći dio meča, čak i sa 16 poena razlike u drugoj četvrtini, ali su na kraju poraženi rezultatom 100:101.

Karlik Džons, igrač kojeg većina navijača Partizana vidi u svom dresu sljedeće sezone, bio je zvijezda meča sa tripl-dablom od 15 poena, 11 skokova i 11 asistencija. Džons je imao priliku donijeti pobjedu svom timu u posljednjem napadu, ali njegov šut nije bio precizan. Unatoč tome, njegova izvanredna igra ostavila je snažan utisak.

SAD su četverostruki uzastopni olimpijski prvaci, pa su uspjeli preokrenuti rezultat tek u posljednjem minutu treće četvrtine. Iako su Amerikanci pokušavali kontrolirati igru u završnici, Južni Sudan je konstantno prijetio.

Ovaj meč pokazao je da bi Južni Sudan mogao biti ozbiljan protivnik u grupnoj fazi Olimpijskih igara, gdje će ponovo igrati protiv SAD-a, ali i Srbije.

Istovremeno, navijači Partizana nestrpljivo očekuju Džonsov debi u crno-belom dresu, jer ako ovako bude igrao u Evroligi, mogli bi očekivati sjajne rezultate.

Bonus video: Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu. Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam, Vest koja vredi.

Ovaj meč je izazvao veliko iznenađenje među košarkaškim navijačima diljem svijeta, dok je pokazao da Južni Sudan ima potencijal postati važan faktor u svjetskoj košarci. Očekuje se da će njihovi nastupi na Olimpijskim igrama biti vrlo zanimljivi za pratiti.