Kros Beograd Svetsko prvenstvo atletika

U Beogradu je nedavno održano Svetsko prvenstvo u krosu, gde je učestvovalo 485 atletičara iz 51 zemlje sveta. Ove trke je pratilo preko 8.000 gledalaca uživo, dok je TV prenos putem satelita bio dostupan u 50 zemalja planete.

Trke su bile raspoređene u pet kategorija. Prva trka kojom je otvoren šampionat bila je trka žena do 20 godina u distanci od šest kilometara, gde je dominirala Etiopljanka Marta Alemajo sa vremenom 19:28. Naša reprezentativka Saima Murić zauzela je 34. poziciju sa vremenom 21:48.

Nakon toga održana je trka muškaraca do 20 godina u distanci od osam kilometara, gde je prvo mesto osvojio Samjuel Kibati iz Kenije. Naš reprezentativac Aldin Ćatović zauzeo je 50. poziciju sa vremenom 25:37.

U trećoj trci, mešovite štafete 4×2 kilometra, pobedu je odneo tim Kenije, dok je naša štafeta zauzela deseto mesto.

U glavnoj trci programa, među seniorkama u distanci od 10km, dominirale su Kenijke, sa Beatris Čebet kao svetskom šampionkom. Čebet je odbranila titulu i postala prvakinja sveta u krosu.

U muškoj trci u distanci od 10 kilometara, titulu šampiona sveta je odbranio Džejkob Kiplimo iz Ugande. Kiplimo je osvajač brojnih svetskih i olimpijskih medalja, a njegova pobeda na Svetskom prvenstvu u Beogradu je samo nastavak njegove impresivne atletske karijere.

Uz takmičenje na visokom nivou, trke su obeležene i hrabrošću i požrtvovanjem pojedinih takmičarki, poput Etiopljanke Bire Abere koja je celu distancu trčala bez jedne sprinterice.

Svetsko prvenstvo u krosu u Beogradu je bilo fantastično sportsko takmičenje koje je okupilo vrhunske atletičare iz celog sveta. Publika u Srbiji je imala priliku da uživa u vrhunskom sportu i da uživo vidi neke od najboljih atletičara na svetu. Svakako, ovo takmičenje će dugo ostati u sećanju ljubiteljima atletike širom sveta.