Na današnji dan: Zatresla se Mijatovićeva prečka, utakmica koju svi pamte

Na današnji dan, 29. juna 1998. godine, fudbalska reprezentacija Jugoslavije nije uspela da se plasira u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Francuskoj, nakon što je poražena od Holandije rezultatom 2:1. Utakmica je odigrana u Tuluzu, a selektor Jugoslavije, Slobodan Santrač, odlučio je da primeni defanzivniju taktiku sa formacijom 4-4-1-1.

Cilj je bio da se zatvori prilaz golu i limitira prostor za igru holandskim napadačima. Predrag Mijatović je bio jedini istureni napadač, dok je Dragan Stojković igrao kao ofanzivni vezista, podržavajući Mijatovića u napadu. Siniša Mihajlović i Željko Petrović su igrali ključne uloge u sredini terena, pokušavajući da povežu odbranu i napad.

Holandija je od početka utakmice dominirala posedom lopte, dok je Jugoslavija bila fokusirana na defanzivu. U 38. minutu, Denis Bergkamp je postigao gol za Holandiju, dovodeći ih u vođstvo od 1:0. Ekipa Slobodana Santrača se borila do kraja poluvremena da se odbrani i spreči dalje pogoršanje rezultata.

U drugom poluvremenu, Slobodan Komljenović je glavom postigao gol nakon centaršuta Dragana Stojkovića i izjednačio rezultat na 1:1 u 48. minutu. Samo tri minuta kasnije, sudija je dosudio penal za Jugoslaviju nakon grubog starta nad Vladimirom Jugovićem. Predrag Mijatović je preuzeo odgovornost, ali je njegov udarac pogodio prečku, ostavljajući rezultat nepromenjenim.

Nakon promašenog penala, Holandija je ponovo preuzela inicijativu. U poslednjim minutima utakmice, Edgar Davids je postigao gol za Holandiju, donoseći im pobedu od 2:1 i plasman u četvrtfinale. Holandija je na kraju završila Svetsko prvenstvo na četvrtom mestu, dok se Jugoslavija nije uspela plasirati dalje.

Ovaj dan ostaje zapamćen kao dan kada je fudbalska reprezentacija Jugoslavije završila svoje učešće na Svetskom prvenstvu u Francuskoj 1998. godine. Iako poraženi, igrači su se borili hrabro i pokazali veliki sportski duh. Sve u svemu, ovo je bila važna lekcija i iskustvo za buduće takmičenje.