Nestvarna serija od 34 penala u Amsterdamu! Srbi ispali tragičari

Fudbaleri Ajaksa uspeli su eliminirati Panathinaikos u trećem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope nakon što su pobijedili u izvođenju jedanaesteraca rezultatom 13:12.

Utakmica je završena u korist Atinjana, koji su golom Tetea u 89. minuti izjednačili rezultat od 1:0 na svom terenu prošlog tjedna. Nakon produžetaka na „Johan Cruyff Areni“ bez golova, bilo je jasno da će odlučivati penali. Izvedeno je čak 34 udarca s bijele točke, što je rijetko viđeno.

Igrali su Filip Mladenović i Nemanja Maksimović iz grčkog kluba, ali nisu bili precizni iz jedanaesteraca. Filip Đuričić je zamijenjen u 68. minuti. Na kraju, odbrana golmana Pasvera je presudila, skinuvši udarac Toniju Vilenu, dok je Anton Gaei postigao odlučujući gol za Ajaks.

Ova serija penala bila je najduža u povijesti UEFA takmičenja, kako klupskih tako i reprezentativnih. Do sada su rekorderi bili mladi reprezentativci Holandije i Engleske koji su 2007. godine izveli 32 penala prije nego što su Nizozemci pobijedili s 13:12.

Nakon ovog trijumfa, Ajaks je osigurao plej-of Lige Evrope i mora igrati dvije utakmice protiv poljske Jagiellonije, dok će Panathinaikos u plej-ofu za Konferencijsku ligu imati težak zadatak protiv francuskog Lensa.

U drugoj vijesti, fudbaleri banjalučkog Borca su eliminirali ki Klaksvik sa Farskih Ostrva pobjedom 3:1 nakon produžetaka, što im je donijelo jesen u Europi i najmanje 10 utakmica u europskim natjecanjima pod okriljem UEFA.