Reprezentacija Srbije bez finala EURO za kadete u fudbalu

Kadetska nogometna reprezentacija Srbije imala je sve u svojim rukama i bila na korak od posljednje bitke za naslov prvaka Starog kontinenta u konkurenciji igrača do 17 godina, ali su talentirani i ambiciozni klinci selektirani od strane Jovana Damjanovića izgubili već viđenu pobjedu nad Portugalom u polufinalu Europskog prvenstva na Kipru – 2:3 (2:0).

Glavni trener „orlića“ nije mogao komandirati s klupe zbog suspenzije, ali malo je nedostajalo da ponovno postavi dobitnu taktiku i njegovi igrači je ponovno dobro sprovedu u duelu bez podignutih gardova.

Oba tima su ušla u bitku na „AEK Areni“ odlučni da napadaju, pa su golmani bili zaposleni sve dok se ne otvori prilika. Bilo je nekoliko ozbiljnih prilika, a u 12. minuti prečka je spasila Jovanovića nakon što je Kvenda zamalo pogodio.

Ferreira nije bio sretan malo kasnije (22). Nakon što je Mihajlo Cvetković probio liniju odbrane Portugalaca i postigao gol, nesreća je pogodila svoje već savladanog, ali je Milosavljević sačuvao mrežu ispred gol linije.

Portugalci su nastavili s pritiskom i ubrzo su umalo postigli gol (29), ali su imali nesreću što je Milosavljević sačuvao mrežu. Međutim, Portugalci su sami sebe gurnuli u veći deficit nakon što je Eduardo Felisismo zabio autogol nakon udarca Rankovića.

Srbija je mogla otići na odmor sa većom prednošću, ali je Vasiliću stativa stala na put. U drugom dijelu Ranković je pogodio prečku (52). Gabrijel Silva je smanjio rezultat glavom u 60. minuti nakon centaršuta Kvende.

Nakon što su Srbi zapretili, Portugalci su izjednačili (89) preko Rodriga More, a Joao Trovisko je postigao pobjednički gol u sudačkoj nadoknadi (90+5). Iako je plasman u polufinale vrijedan pohvale, „orlići“ su skupo platili povlačenje i ispali su iz natjecanja.

Sada će se Portugalci pripremati za finale s Danskom ili Italijom, dok će se u taboru Srbije analizirati kako je izgubljena gotova utakmica. U svakom slučaju, plasman u polufinale je uspjeh vrijedan pohvale.