Srbija SAD odbojkašice OI Pariz

Odbojkašice Srbije su ostvarile važnu pobedu nad selekcijom Francuske na Olimpijskim igrama u Parizu, stekavši prvu meč loptu za prolazak u četvrtfinale. Nakon ovog trijumfa, one se sada suočavaju sa Sjedinjenim Američkim Državama u nadolazećem meču. Tim Srbije, koji vodi trener Đovani Gvideti, demonstrirao je odličnu formu protiv ekipe domaćina, dok su odbojkašice SAD poražene od Kine u prvom kolu A grupe.

U poslednje dve godine, dame iz Srbije i Amerike su se susrele u pet mečeva, pri čemu je samo poslednji u FIVB Ligi nacija završen u korist Amerikanki. Na prethodnom Svetskom prvenstvu 2022. godine, tim Srbije pobedio je Amerikanke dva puta, rezultatima 3:0 u grupnoj fazi i 3:1 u polufinalu.

U prvom setu meča između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država, Amerikanke su dominirale i osvojile prvi set rezultatom 17:25. Početak meča obeležile su Američanke koje su bolje servirale i postavile dva bloka na mreži, čime su stekle prednost od 6:2. Međutim, Tijana Bošković, najbolja odbojkašica sveta, uspela je da vrati Srpkinje u meč sa dva poena i dva odlična servisa brzine 98 km/h, izjednačivši rezultat na 7:7. Nakon toga, dobar servis i još bolji blok doneo je preokret Srpkinjama i vođstvo od 8:7. Srbija uspela da stigne do dva poena prednosti nakon bloka Maje Aleksić (10:8) i održavala tu prednost do izjednačenja rezultata (14:14).

Nakon toga, Amerikanke su uspele da osvoje četiri vezana poena i ponovo preuzmu vođstvo (16:14), što je nateralo trenera Gvidetija da zatraži tajm-aut. U jednom trenutku, Tijana Bošković je pokazala znakove nervoze i retko je smečovala u mrežu, dok su Amerikanke uspele da ostvare seriju od neverovatnih 10 poena i steknu nepremostivu prednost (22:14). Set je klizio iz ruku Srbije, što se retko dešava, ali i pored napora Stevanovićeve da prekine ovaj niz, bilo je prekasno za preokret.

U narednim mečevima, odbojkašice Srbije će pokušati da nadmaše ovaj poraz i obezbede svoje mesto u četvrtfinalu. Sa motivacijom nakon pobede nad Francuskom, ekipa će dati sve od sebe da ostvari još bolje rezultate protiv Sjedinjenih Američkih Država. Navijači širom Srbije sa nestrpljenjem iščekuju buduće mečeve njihovih odbojkašica na Olimpijskim igrama u Parizu, te se nadaju novim uspesima i napretku tima pod vođstvom trenera Gvidetija.