Vaterpolisti Crne Gore posle penala pobedili Francusku na startu EP

Vaterpolisti Crne Gore su pobedili selekciju Francuske u meču prvog kola grupe A na Evropskom prvenstvu u Hrvatskoj. Utakmica je završena nerešeno, ali je Crna Gora pobedila nakon izvođenja peteraca sa ukupnim rezultatom 20:19. Najefikasniji u selekciji Crne Gore bio je Dušan Matković sa tri gola, dok je najbolji u reprezentaciji Francuske bio Tomas Verno sa četiri pogotka.

Drugi meč prvog kola grupe A igraće se između Španije i Hrvatske. U prvom kolu grupe B u Zagrebu, selekcija Italije je savladala Gruziju rezultatom 22:5, pri čemu je Andrea Fondeli bio najefikasniji sa pet golova. Najbolji u selekciji Gruzije sa dva gola bio je Stefan Pješivac. Drugi meč prvog kola grupe B će biti između Mađarske i Grčke.

Evropsko prvenstvo u vaterpolu održava se u Hrvatskoj, a prethodno je 2018. godine održano u Barceloni, gde je reprezentacija Srbije osvojila zlatnu medalju. Hrvatska je domaćin prvenstva po peti put, a prvi put je domaćin bila 1999. godine u Rijeci.

Vaterpolo je sport koji ima dugu tradiciju u Hrvatskoj, sa uspesima na međunarodnoj sceni. Hrvatska reprezentacija je osvojila olimpijsko zlato 2012. godine u Londonu, kao i svetsko zlato 2007. godine u Melburnu. Takođe, vaterpolo je popularan i među hrvatskim klubovima, sa velikim rivalstvom između Jug CO Splita i HAVK Mladosti.

Međunarodni uspesi u vaterpolu imaju i reprezentacije Crne Gore, Srbije, Italije, Mađarske, Grčke i drugih zemalja. Vaterpolo je popularan širom regiona, a turniri poput Evropskog prvenstva privlače pažnju i interesovanje publike.

Vaterpolo je sport koji zahteva snagu, izdržljivost i veštinu, a igra se u bazenu sa dimenzijama 30×20 metara. Cilj igre je postizanje što više golova ubacivanjem lopte u protivnički gol. Vaterpolo se igra sa šest igrača u timu, uz golmana. Timovi se takmiče u četvrtinama od po osam minuta, sa deset minuta poluvremena između četvrtina. Pobednik se određuje na osnovu ukupnog broja golova u regularnom periodu, a ukoliko je nerešeno, igraju se peterci za određivanje pobednika.

Evropsko prvenstvo u vaterpolu je prilika za najbolje evropske timove da pokažu svoje veštine i takmiče se za prestižnu titulu. Hrvatska kao domaćin pruža odlične uslove i atmosferu za takmičenje, sa velikom podrškom navijača i strasti za ovaj sport.

Vaterpolo je deo sportske tradicije i nasleđa Hrvatske, kao i drugih zemalja regiona, i ima posebno mesto u srcima ljubitelja sporta. Evropsko prvenstvo u vaterpolu je prilika da se pokaže sportsko umeće i takmičarski duh, kao i da se promoviše vaterpolo kao sport koji okuplja zajednicu i promoviše zdrav način života.

Učestvovanje reprezentacija Crne Gore, Francuske, Italije, Gruzije, Španije, Hrvatske, Mađarske, Grčke i drugih timova na Evropskom prvenstvu u vaterpolu donosi uzbuđenje i rivalstvo na bazenu, ali i mogućnost da se pokažu najbolje sportske veštine i postignu uspesi na međunarodnoj sceni. Navijači širom regiona imaju priliku da prate mečeve i podrže svoje omiljene reprezentacije, dok sportisti imaju priliku da pokažu svoj talenat i trud u borbi za evropsku titulu.

Evropsko prvenstvo u vaterpolu donosi uzbuđenje, strast i spektakl na bazenu, uz priliku da se pokaže snaga, veština i timski duh. Vaterpolo je sport koji spaja ljude, pruža uzbuđenje i stvara uspomene koje će ostati zauvek. Inače, Dubrovnik je gradu osim po vaterpolu poznat i prema seriji Igre prijestolja koja se jednim delom snimala u ovom prelepom gradiću.